Forfiter

Forfiter to imię, które internauci nadali najpopularniejszemy w Polsce internetowemu aligatorowy. Mem powstał na bazie wiralowego nagrania „Alligator Attack in ILLINOIS !”, które po raz pierwszy w serwisie YouTube opublikował 09.08.2008 r. użytkownik kr3wsk4ta z podpisem:

My uncle feeding a wild alligator in Illinois.Someone must of released it into the waters.My uncle gets attacked by the alligator „Mój wujek karmi aligatora w Illinois. Jakimś sposobem to coś musiało zostać wypuszczone i znalazło się w wodzie. Mój wujek zostaje zaatakowany przez aligatora

Film zdobył popularność przede wszystkim dzięki komicznej mieszance polskiego i angielskiego, którą posluguje się mężczyzna karmiący aligatora, a później przez niego atakowany.

Dzięki nagraniu popularne stały się między innymi zwroty: „zobacz jaka franca”, „forfiter kurwa”, „gary muwałt”, „gonna giv’em a czikem” oraz „gierary hi”.

Forfiter to również jeden z pierwszych w Polsce memów wykorzystanych w celach marketingowych. W marcu 2010 r. agencja reklamowa Rubiko zkorzystała z możliwości “adoptowania” krokodyla w warszawskim Zoo. Gad szybko został okrzyknięty forfiterem, a jego facebookowy profil u szczytu popularności lubiło ponad 100 tysięcy osób.

for2

Dzięki działaniom agencji Rubiko forfiter zyskał drugą młodość. Sławny aligator stał się między innymi inspiracją dla znanego  w sieci muzyka występującego pod pseudonimem Cezik, który nagrał piosenkę “Forfiter blues”.


Agencja reklamowa wykorzystała popularność forfitera budując wokół niego markę z własnym logo i różnymi gadżetami. Zyski z ich sprzedaży były przeznaczane przede wszystkim na pomoc Warszawskiemu Zoo. Firma Rubko nie zdołała jednak zastrzec znaku towartowego i zaprzestała sprzedaży gadżetów ponieważ ich znacznie tańsze kopie pojawiły się na Allegro.

Forfiter został również wykorzystany do wypromowania kampanii społecznej “keep Wisła in koryto“. Celem akcji była mobilizacja lokalnej ludności do budowy wałów przeciwpowodziowych na wysokości Zoo w Warszawie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona www