Wina Tuska

wina tuska

Memy graficzne oraz hashtagi to najbardziej popularna forma jaką przyjmuje mem Wina Tuska. W wersji graficznej składa się zwykle ze zdjęcia Donalda Tuska lub Jarosława Kaczyńskiego oraz opisu jakiegoś negatywnego zjawiska i podpisu świadczącego o tym, że jest to „Wina Tuska”, Np. „Jutro mam sprawdzian. To wina Tuska”.
Hashtagi są używane w podobny sposób. Do zdjęcia lub opisu negatywnego zjawiska dodawany jest hashtag #winatuska.

Choć mem odnosi się do Polskiego środowiska politycznego i powstał z inicjatywy polskich internautów, to nie jest oryginalny pod względem pomysłu i konstrukcji.

Mem, który prawdopodobnie był inspiracją, a na pewno wyprzedził powstanie „Winy Tuska” to „wina Nicka Cleggsa” – najczęściej występująca w formie hashtagu #nickcleggsfault. H

ashtag po raz pierwszy pojawił się podczas kampanii wyborczej do parlamentu w 2010 w Wielkiej Brytanii. Do tradycyjnego starcia pomiędzy laburzystami i torysami dołączyła trzecia partia – liberalna demokracja, której przewodził Nick Cleggs.

Nowa partia szybko zaczęła zyskiwać poparcie społeczeństwa. Stała się jednak celem zmasowanych ataków ze strony prawicowych mediów, które prześcigały się w kierowaniu nowych, zdaniem wielu osób absurdalnych oskarżeń pod adresem Cleggsa. Mem „Nick Cleggs fault” powstał jako ironiczny wyraz sprzeciwu wobec medialnej nagonki na polityka.

Mem „Wina Tuska” znacznie częściej niż #nickcleggsfault jest rozumiany w sposób dosłowny. Główna forma memu to protest przeciw agresywnej propagandzie Jarosława Kaczyńskiego, który przybiera formę ironicznego obwiniania Donalda Tuska o każde nieszczęście.

Warto jednak zwrócić uwagę na funkcjonowanie memu naFacebooku. Na największym profilu poświęconemu memowi „To wina Tuska” rozkład ironicznego i dosłownego rozumienia hasła jest znacznie bardziej wyrównany niż w przypadku #nickcleggsfault.

Trudno dokładnie określić początek powstania memu, ze względu na jego rozproszenie i ścisły związek z wypowiedziami partii opozycyjnych – szczególnie PIS-u. Szczyt popularności hasła „wina Tuska” w Internecie przypada jednak na sierpień 2011 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona www