Krakowski Smog

smog5

Kraków poza Smokiem, Sukiennicami i Wawelem zasłynął w Polsce złą jakością powietrza, którą komentują między innymi twórcy memów internetowychZa zanieczyszczenia obwiniane są zarówno piece węglowe, których używają mieszkańcy miasta oraz okolicznych gmin, jak i położenie geograficzne. Według prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego:

Kraków znajduje się niekorzystnym układzie tzw. róży wiatrów, przez co jest narażony na niekorzystne oddziaływanie zanieczyszczeń powstających na terenie województwa śląskiego oraz uprzemysłowionych czeskich Moraw.

Na przełomie października i liostpada 2015 r. stacje monitorujące jakość powietrza w mieście wykazały, że normy zostały przekroczone o 3000%. Urzędnicy zapewnili jednak, że tak wysoki poziom zanieczyszczeń jest niemożliwy, a wskazania wynikają z awarii urządzeń. Wśród możliwych przyczyn awarii wymieniono właśnie zanieczyszczenia. Krakowcy urzędnicy zwołali również konferencję prasową, podczas której winą za smog obarczyli między innymi brak wiatru oraz znicze zapalane na cmentarzach z okazji dnia Wszystkich Świętych.

635793092173933406

Kolejnym czynnikiem, który doprowadził do powstania serii memów wyśmiewających stan powietrza w Krakowie oraz nieporadność działań i niezręczne tłumaczenia urzędników była grafika opublikowana przez Ministerstwo Środowiska. W zamyśle miała być humorystyczną zachętą do działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Krakowie. Spotkała się jednak ze zdecydowanym protestem władz miasta.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona www