Internet obraża papieża

papiez1

Polskie memy internetowe, które mieszczą się w kategorii „obrażania papieża” można podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza z nich to treści wysoce wulgarne np. sugerujące, że papież był pedofilem i mordercą. Do drugiej grupy należy np. grafika prezentująca talerz z podobizną Jana Pawła II oraz podpis: „Jan Paweł II – człowiek, który został talerzem” . Wulgarne i obrazoburcze treści można w większości przypadków uznać za chęć wywołania skrajnych emocji poprzez atak na ważną dla wielu Polaków osobę. Druga kategoria skłania jednak do głębszej refleksji i może stanowić ciekawy obraz tego, czym kult związany z Papieżem – Polakiem stał się w naszym kraju .

 

papiez2

 

W obrażaniu Papieża przodują użytkownicy polskiego imageboardu karachan . Najbardziej znanymi z nich byli Testoviron oraz Liryczny Wandal. Pierwszy z nich publikował w serwisie YouTube materiały o różnej treści, jednak bez wyjątku pełne wulgaryzmów i ataków przede wszystkim na Polaków i szeroko pojętą polskość. Ostatnie nagranie użytkownika Testonatorable (Testoviron) zostało opublikowane 16.05.2011.

papiez3

Drugi użytkownik serwisu YouTube, który w przeciwieństwie do poprzednika publikował niemal wyłącznie nagrania atakujące Jana Pawła II to młody chłopak mieszkający w Irlandii, posługujący się pseudonimem Liryczny Wandal. Ataki, bardzo wulgarne, wręcz obsceniczny miały prawdopodobnie na celu sprowokowanie odbiorców do jakiejkolwiek reakcji. Mężczyzna przekroczył jednak granicę pomiędzy wirtualnym światem, a rzeczywistością publicznie grożąc swojej młodszej siostrze. Internauci dotarli do prawdziwych danych Lirycznego Wandala i powiadomili policję, która jednak nie podjęła początkowo żadnych zdecydowanych kroków, a YouTuber nadal publikował obraźliwe nagrania. Bezczynność organów ścigania doprowadziła Internautów do ostateczności i Liryczny Wandal znalazł się w realnym niebezpieczeństwie, które zmusiło go do zgłoszenia się na policję. Ostatnie nagranie opublikował 14.07.2014 r.

papiez4

Użytkownicy imageboardu Karachan, a w szczególnośći dwaj wymienieni YouTuberzy przyczynili się do wypromowania mody na obrażanie papieża, której kolejnym przejawem było powstanie facebookowego fanpage’a „Jan Paweł II zajebał mi szlugi”. Administratorzy strony publikowali treści w wulgarny sposób atakujące Jana Pawła II. Fanpage stał się na tyle rozpoznawalny, że wywołał reakcję środowisk katolickich. Podjęto nawet zakończoną sukcesem próbę zidentyfikowania administratorów strony. Ostatecznie fanpage został zamknięty, szybko jednak powstały kolejne strony publikujące treści o podobnym charakterze.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona www