Polandball

ball

Polandball to charakterystyczna komiksowa kula w kolorach odwróconej flagi Polski. Kula ma symbolizować nasz kraj, przypisano jej więc cechy, które w mniemaniu międzynarodowej społęczności wyróżniają Polskę. Polandball walczy z Rosją i Niemcami i “nie może polecieć w kosmos”.

“Poland Cannot into Space” to popularny temat memów z serii Polandball. Zogdnie z jego przekazem Polska z różnych powodów nie jest w stanie polecieć w kosmos. Co ciekawe sam fakt nie wysłania Polaków w przestrzeń kosmiczną nie jest zgodny z prawdą.

Pierwszy komiks z Polandball opublikował w sierpniu 2009 r. brytyjczyk posługujący się pseudonimem FALCO. Komiks pojawił się na kanale /INT (international) niemieckiego imageboardu Krautchan. Był prześmiewczym komentarzem skierowanym pod adresem Wojaka – posługującego się łamaną angielszczyzną Polaka, który często udzielał się na łamach kanału /INT.

Nie wiadomo dokładnie, czy odwrócone kolory Polandball wynikły z błędy autora, czy ich użycie jest celowym zabiegiem. Przyjęto natomiast, że narysowanie Polandball z kolorami prawdziwej flagi jest błędem.

Polandabll szybko stał się bardzo popularny, co dowprowadziło do powstania innych kul – countryballs. Pierwsze countryballs pojawiły się w sieci 15.10.2009 r.

Każda z kul przedstawia inne państwo i reprezentuje kojarzone z nim stereotypy. Np. Rosja często jest agresywna i pijana, a USA otyłe. Państwa wchodzą ze sobą w różnego rodzaju interakcje, a kule są wykorzystywane zarówno do prezentowania międzynarodowych aktualności, jak i rekonstruowania historycznych wydarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona www